Sociálne podnikanie v regiónoch - mediálna kampaň 2025
Sociálne podnikanie v regiónoch Slovenska
V lete 2025 sme pripravili a natočili cyklus 7 informačných videí, ktoré sú súčasťou mediálnej kampane, venovanej sociálnej ekonomike a podnikaniu. Video vizitky o sociálnom podnikaní v regiónoch vznikali v spolupráci s regionálnymi centrami sociálnej ekonomiky v Žiline, Trnave, Trenčíne, Banskej Bystrici, Košiciach a Prešove, ako aj s vybranými sociálnymi podnikmi: Bocian - ekologická čistiareň a práčovňa . Baterkáreň - prírodná kozmetika a drogéria, kurzy, swapy a reuse centrum . Breco , Podnik medzitrhu práce, Matky v práci , OZ Amazonky , Mestský sociálny podnik Žilina , sociálny podnik Integrácia a Súkromná stredná odborná škola Giraltovce . Všetkým veľmi pekne ďakujeme za spoluprácu, nezabudnuteľné momenty a profesionálny prístup. Poďakovanie samozrejme patrí aj agentúre M KREO , s ktorou sme na kampani spolupracovali.
- Sociálne podnikanie v Banskobystrickom kraji
- Sociálne podnikanie v Košickom kraji
- Sociálne podnikanie v Nitrianskom kraji
- Sociálne podnikanie v Prešovskom kraji
- Sociálne podnikanie v Trenčianskom kraji
- Sociálne podnikanie v Trnavskom kraji
- Sociálne podnikanie v Žilinskom kraji
Podporný obsah na sociálne siete - tri podniky, tri príbehy, jedna myšlienka
Súčasťou mediálnej kampane bola aj tvorba podporného obsahu na sociálne siete. Kľúčovým motívom bolo poukázať na široké spektrum činností sociálnych podnikov v jednotlivých krajoch.
- Banskobystrický kraj
- Košický kraj
- Nitriansky kraj
- Prešovský kraj
- Trenčiansky kraj
- Trnavský kraj
- Žilinský kraj
Podporný obsah na sociálne siete - infografiky
Novým prvkom mediálnej kampane bola aj tvorba podporného obsahu na sociálne siete formou pútavých infografík, ktoré zrozumiteľne vizualizujú dáta a fakty o sociálnej ekonomike na Slovensku.
- Vývoj sociálneho podnikania na Slovensku: sociálne podnikanie za posledných pár rokov zažíva výrazný rast. Zo 7 registrovaných podnikov v roku 2018 sa ich počet zvýšil na 598 k júlu 2025.
- Vytvorené pracovné miesta v sociálnych podnikoch: v súčasnosti na Slovensku pôsobí takmer 600 sociálnych podnikov, ktoré zamestnávajú 8 681 ľudí – z toho: 4 669 mužov a 4 012 žien.
- Kto nachádza príležitosť v sociálnych podnikoch: podľa aktuálnych údajov zamestnávajú sociálne podniky 8 681 osôb. Z toho je: 5 158 osôb so zdravotným znevýhodnením, 721 znevýhodnených osôb a 24 zraniteľných osôb, ktorým tieto príležitosti často menia život.
- Právne formy sociálnych podnikov: sociálne podniky na Slovensku majú rôzne právne formy, ktoré odrážajú rozmanitosť ich cieľov a spôsobov fungovania. Väčšina z nich, až 548, pôsobí ako spoločnosť s ručením obmedzeným – flexibilná forma, ktorá umožňuje efektívne kombinovať podnikateľskú činnosť s dosahovaním pozitívneho sociálneho vplyvu.
- Aké typy sociálnych podnikov poznáme: Slovensku fungujú dva hlavné typy sociálnych podnikov. Hlavnou úlohou integračného sociálneho podniku, ktorých je 594, je poskytovať pracovné príležitosti ľuďom so zdravotným znevýhodnením alebo inak znevýhodneným osobám. Všeobecný registrovaný sociálny podnik, ktorých je 19, sa zameriava na širšiu spoločenskú prospešnosť a môže zamestnávať rôzne skupiny ľudí. Hoci je ich menej, významne prispievajú k inklúzii a rozvoju lokálnych komunít.
Mediálne výstupy boli zrealizované v rámci realizácie národného projektu Inštitút sociálnej ekonomiky II. (kód ITMS ITMS21+401401DWQ1), ktorý realizuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky. Partnerom projektu je Úrad pre verejné obstarávanie. Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci Programu Slovensko.