Koordinátori ochrany detí pred násilím na Slovensku: Spolupráca pre lepšiu ochranu detí
Od roku 2017 MPSVR SR iniciovalo vznik pozície koordinátora ochrany detí pred násilím na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny. Dnes v rámci tejto iniciatívy pôsobí 46 koordinátorov ochrany detí pred násilím vo všetkých regiónoch Slovenska. Ich hlavným poslaním je organizácia multidisciplinárnych stretnutí subjektov ochrany detí pred násilím a podpora regionálnej komunikácie o problematike ochrany detí.
Koordinátori zohrávajú aj dôležitú úlohu v oblasti vzdelávania a prevencie. Organizujú odborné vzdelávania pre subjekty ochrany detí a preventívne a osvetové aktivity pre odborníkov i širokú verejnosť.
Metodické usmerňovanie koordinátorov zabezpečuje Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch (NKS) pri MPSVR SR. Tento odbor sa podieľa na rozvoji stratégií na ochranu detí a poskytuje odbornú podporu koordinátorom v teréne.
Dôležitosť koordinácie ochrany detí pred násilím vyzdvihla aj Marie-Cécile Rouillon, koordinátorka Európskej komisie pre práva detí, Generálne riaditeľstvo pre spravodlivosť a spotrebiteľov. Počas konferencie o koordinácii ochrany detí pred násilím 27.3.2025 v Bratislave, ktorej sa zúčastnili odborníci z ministerstiev, mimovládnych organizácií a samospráv, zdôraznila, že projekt koordinátorov ochrany detí pred násilím na Slovensku presne vystihuje európske priority. Podpora koordinácie odborníkov na ochranu detí pred násilím patrí medzi hlavné iniciatívy Európskej komisie, ktorá sa snaží podporovať členské štáty pri vytváraní efektívnych mechanizmov ochrany detí. Európska odborníčka ocenila mnohé príklady dobrej praxe koordinátorov ochrany detí pred násilím, ktoré odzneli na konferencii a zdôraznila, že postupy koordinácie na Slovensku sa môžu stať inšpiráciou pre iné krajiny a taktiež pre celú EÚ.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny bude aj naďalej podporovať činnosť siete koordinátorov ochrany detí pred násilím s cieľom zabezpečiť, aby každé dieťa na Slovensku malo prístup k bezpečnému a podpornému prostrediu.