Plán dozornej činnosti ISV na rok 2025. Bezpečné a dôstojné prostredie pre odkázaných
Kontrolnou činnosťou ISV prispieva k zvyšovaniu kvality a bezpečnosti poskytovanej pomoci a ochrane najzraniteľnejších osôb, ktoré sú na pomoc v oblasti sociálnych vecí odkázané.
Inšpekcia v sociálnych veciach (ISV) vykonáva dozor predovšetkým na základe vopred stanoveného plánu dozornej činnosti, to však nelimituje možnosť, aby sa na ňu obrátili aj osoby (fyzické alebo právnické), ak majú pochybnosti či podozrenia o tom, či si subjekty v oblasti sociálnych vecí plnia svoje povinnosti.
„V rokoch 2023 a 2024 ISV realizovala viac ako 60 dozorov u poskytovateľov sociálnych služieb, takmer 90 dozorov zameraných na plnenie povinností pri vykonávaní opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a k tomu viac ako 200 dozorov, kde bol predmetom účel, kvalita a rozsah pomoci v oblasti kompenzácií sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia. K tomu spomeniem doručených takmer 250 rôznych podaní, ktorých preskúmanie nám plynie zo zákona o inšpekcii v sociálnych veciach. V každom jednom prípade sa snažíme v prvom rade odborne vyhodnotiť situáciu a poskytnúť subjektom spätnú väzbu v spolupráci so všetkými zainteresovanými stranami. Pretože naším cieľom je, aby sme zabezpečili kvalitné, nediskriminačné, bezpečné a dôstojné prostredie všade tam, kde siaha naša kompetencia . Aj preto je našou ambíciou na rok 2025, aby sme tiež zvyšovali kvalitu práce našich inšpektorov a dokázali tak naplniť poslanie ISV - byť kritickým partnerom v oblasti sociálnych vecí,“ uviedol generálny riaditeľ Inšpekcie v sociálnych veciach Radoslav Štefánek.
ISV V OBLASTI SOCIÁLNYCH SLUŽIEB
Pre ISV ide o prioritnú oblasť svojej dozornej činnosti. Zameria sa na zohľadňovanie individuálnych potrieb a bezpečnosti prijímateľov pri poskytovaní sociálnej služby, teda akým spôsobom poskytovateľ pracuje s rizikovými situáciami a pri ochrane prijímateľa pred zlým zaobchádzaním. Zákon o sociálnych službách určuje pre poskytovateľa primárne zákonné pravidlo, a to pri poskytovaní sociálnych služieb v zariadení nepoužívať prostriedky netelesného a telesného obmedzenia prijímateľa sociálnej služby .
Rovnako sa dozor zameria na plnenie štandardov kvality poskytovanej sociálnej služby a tiež plnenie kvalifikačných, teda odborných predpokladov pre zamestnancov, ktorí sa o klientov v zariadeniach starajú, teda to, ako poskytovatelia sociálnych služieb zabezpečujú vykonávanie odborných činností pre svojich klientov. V kontexte pripravovanej reformy financovania sociálnych služieb, a s tým súvisiaceho zavedenia nového príspevku v odkázanosti, ISV sa bude venovať aj zisťovaniu spolupráce a vzájomnej podpory medzi poskytovateľom sociálnej služby a rodinou klienta, obcou či komunitou. Zároveň bude predmetom pozornosti ISV v záujme zlepšovania kvality pracovného prostredia zamestnancov v sociálnych službách aj povinnosť poskytovateľa sociálnej služby uskutočňovať program supervízie.
V SR pôsobí aktuálne vyše 2200 poskytovateľov sociálnych služieb , ktorí poskytujú celkovo 5 594 sociálnych služieb s kapacitou 91 873 miest.
ISV V OBLASTI SOCIÁLNOPRÁVNEJ OCHRANY DETÍ A SOCIÁLNEJ KURATELY
ISV bude klásť dôraz na povinnosť CDR (Centrá pre rodiny a deti) pripraviť individuálny plán rozvoja osobnosti dieťaťa, ktorého súčasťou je aj plán prípravy na jeho osamostatnenie sa dieťaťa po dovŕšení plnoletosti.
V SR sa poskytuje starostlivosť deťom v 119 CDR , pričom 68 CDR je v zriaďovateľskej pôsobnosti Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, 35 je zriadených akreditovaným subjektom alebo obcou a 16 s resocializačným programom. CDR spolu poskytujú starostlivosť viac ako 5-tisíc deťom a mladým dospelým .
V oblasti náhradnej osobnej starostlivosti a pestúnskej starostlivosti sa zameria na výkon dozoru ISV na povinnosť úradov práce, sociálnych vecí a rodiny najmenej raz za 6 mesiacov predkladať správu o kvalite starostlivosti o dieťa v náhradnej starostlivosti a povinnosť úradov práce realizovať tzv. informatívny pohovor s rodičmi dieťaťa pri výkone kolízneho opatrovníctva v súdnom konaní.
Ku koncu roka 2023 ÚPSVR evidovali vyše 7-tisíc detí v náhradnej osobnej starostlivosti (u starých rodičov, iných príbuzných alebo blízkych osôb), viac ako 900 detí v pestúnskej starostlivosti a vyše 700 detí v poručníctve .
ISV V OBLASTI POSKYTOVANIA PEŇAŽNÝCH PRÍSPEVKOV NA KOMPENZÁCIU SOCIÁLNYCH DÔSLEDKOV ŤAŽKÉHO ZDRAVOTNÉHO POSTIHNUTIA
Predmetom dozoru bude aj v roku 2025 dodržiavanie zákonných povinností pri poskytovaní peňažných príspevkov na opatrovanie a na osobnú asistenciu . ISV sa tak sústredí na dozor nad rozsahom a kvalitou neformálne poskytovanej pomoci, ktorú osoba s ŤZP dostáva, či aká je podpora pri jej sociálnom začleňovaní a nezávislosti. Cieľom je zachovanie kvality života týchto osôb, aby neboli osamelí, boli naplnené ich potreby a v prípade osobnej asistencie sa podporovala ich sebestačnosť či aktívne sa zapájali do pracovného a spoločenského života.
Ku koncu roka 2024 bol počet opatrovaných osôb s ŤZP v SR viac ako 73-tisíc. Počet osôb s ŤZP , ktorým sa poskytovala pomoc prostredníctvom osobnej asistencie , je viac ako 13-tisíc.
ISV priebežne a transparentne zverejňuje všetky výsledky realizovanej inšpekčnej činnosti - protokoly alebo záznamy z vykonaných dozorov, rozhodnutia o pokutách, zákaze činnosti alebo o uložení neodkladných opatrení. Rovnako tak zverejňuje aj opatrenia, ktoré dozorované subjekty navrhli a prijali.
Všetko podrobnosti sú na stránke ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny:
https://www.employment.gov.sk/sk/uvodna-stranka/inspekcia-socialnych-veciach/nova-web-stranka.html
Plán dozornej činnosti ISV na rok 2025 nájdete tu:
https://www.employment.gov.sk/sk/uvodna-stranka/inspekcia-socialnych-veciach/plan-dozornej-cinnosti/
Zriadenie Inšpekcie v sociálnych veciach je jedným z míľnikov Komponentu 13 Plánu obnovy a odolnosti, konkrétne Reformy 3: Reforma dohľadu nad sociálnou starostlivosťou a zabezpečenie infraštruktúry pre jej implementáciu. V súčasnosti má inšpekcia osem krajských pracovísk (ústredie ISV v Bratislave a pobočky Trnava, Nitra, Trenčín, Žilina, Banská Bystrica, Košice a Prešov).