Hlavné menu

03.06.2024

Rodičovský dôchodok sa už vypláca. Minister práce Erik Tomáš predstavil elektronický účet poistenca Sociálnej poisťovne

Rodičovský bonus zostáva platný aj pre rok 2024 a jeho maximálna suma sa zvyšuje. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš. Minister zároveň informoval o spustení pilotnej prevádzky informatívneho výpočtu dôchodku aj pre mladších poistencov.
 

Vyšší rodičovský dôchodok vyplatí Sociálna poisťovňa jednorazovo už v júni.

Rodičovský bonus zostáva platný aj pre rok 2024 a jeho maximálna suma sa zvyšuje. Bude vyplatený jednorazovo v mesiaci jún. „ Na jedno dieťa môže rodič dostať až 282 eur ročne, čo je 23,50 eura mesačne, oproti vlaňajším 261,60 eurám ročne a 21,80 eura mesačne,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš.

Sociálna poisťovňa vyplatí rodičovský dôchodok jednorazovo za celý rok už v júni v rovnakom termíne ako výplatu starobného dôchodku. Nárok na rodičovský dôchodok bude mať 908 043 poberateľov a celková vyplatená suma presiahne 307 miliónov eur.

Priemerný rodičovský dôchodok v roku 2024 bude 28,20 eura mesačne pre jedného rodiča od všetkých detí. Maximálna mesačná výška od jedného dieťaťa bude 23,50 eura. Najvyšší rodičovský dôchodok bude 203,30 eura mesačne (2 439,60 eura ročne) pre poberateľa s desiatimi deťmi. Najnižší dôchodok bude 0,10 eura mesačne (1,20 eura ročne) pre 1 597 poberateľov.

Aktualizované informácie a kalkulačku na výpočet rodičovského dôchodku pre rok 2024 nájdete na webovej stránke Sociálnej poisťovne.

Pilotná prevádzka informatívneho výpočtu dôchodku: Rozšírené informácie aj pre mladších poistencov.

Sociálna poisťovňa zvyšuje rozsah a posúva elektronické služby pre svojich klientov na novú úroveň. Na ceste digitalizácie a elektronizácie urobila ďalšie kroky, ktoré poistencom prinášajú komfort online prístupu k potrebným údajom o ich dôchodkovom poistení v pohodlí domova, bez návštevy pobočky.

Do Elektronického účtu poistenca (EUP) prekonvertovala z papierovej do digitálnej podoby údaje o dôchodkovom poistení už aj pre mladších klientov vo veku 39 rokov (po ročník narodenia 1984). Doteraz mali v záložke EUP Príprava na dôchodok prístupné údaje poistenci starší ako 45 rokov. Navyše si už môžu zistiť aj orientačnú sumu svojho dôchodku.

Sociálna poisťovňa uvádza do praxe novinku – automatickú Kalkulačku na informatívny výpočet starobného dôchodku. Klienti tak nemusia žiadať o papierovú písomnú informáciu a viac ako mesiac čakať na jej doručenie – údaje majú prístupné kedykoľvek, kdekoľvek, online. EUP aktuálne využíva viac ako štvrť milióna poistencov.

Rodičovský dôchodok-Elektronický účet poistenca_prezentácia

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk